Golfový slovník

Sand save

Označení pro jamku, na které byl zahrán výsledek par nebo lepší, ačkoli hráč v průběhu jamky z písečné překážky.

Scrambling

Jamka zahraná v PARu, ačkoli nebyl zasažen green v regulaci. 

Scratch

Výraz používaný pro hráče s handicapem 0.

Set, set golfových holí

Sada golfových holí. Každý hráč si skládá svůj set z holí, které mu vyhovují. Běžný set obsahuje Driver, dřevo, hybrid, železa, wedge a putter. 

Shaft

Násada golfové hole, na které je umístěna hlava hole. Shafty se používají železné nebo grafitové. Grafitové shafty jsou vhodné pro děti, důchodce, ženy a muže s pomalejším švihem, protože díky své nižší váze a ohebnosti umožňují předat míči více energie.

Signature hole

Označuje nejhezčí jamku na hřišti. Původně měl tento výraz pouze markentingový význam, ale rozšířil se natolik, že je dnes běžně používám. Signature hole je jamka která je nejčastěji prezentována např. v médiích, ačkoli nemusí vystihovat charakter celého hřiště.

Skóre karta

Karta s předtištěnou tabulkou pro zapisování výsledků na každé jamce. Obsahuje informace o paru každé jamky, handicapu jamky a délce jamky. Často také obsahuje místní pravidla.

Slepá jamka

Výraz pro jamku, na které se hraje přes horizont nebo cíp lesa, kdy hráč nevidí dopadovou zónu míče.

Slice (slajs, hovorově šlajs)

Míček letící obloukem zleva doprava u praváků nebo zprava doleva u leváků.

Slope rating (SR)

Označení pro obtížnost hřiště, která je vyjádřena hodnotou 55 - 155, středně obtížné hřitě tak má SR 113. Slope rank se určuje při normování hřiště, které zohledňuje obtížnost hřiště pro tzn. boogey hráče, tedy hráče se středně vysokým handicapem.  

Socket

Špatně trfený úder, při kterém míček zasáhne patka hole a míček letí ostře doprava.

Spike

Vyměnitelné hroty na golfových botách, které pomáhají udržet stabilitu při švihu.

Stableford

Bodovací systém používaný v golfových turnajích. Stablefordové body se započítávají za každou jamku podle dosaženého skóre. Stablefordové body je možné počítat s vyrovnáním, nebo bez vyrovnání. Bez vyrovnání se stablefordové body počítají tak, že za zahrané BOBEY získá hráč 1 body,  za PAR hráč získá 2 body, za BIRDIE 3 body, EAGLE 4 body ...  Hra s vyrovnáním zohledňuje hcp hráče a hráč získává body s ohledem na osobní par na každé jamce.   

Stavění, stavění míče

Stavění míče hráčům umožňuje vylepšit polohu míče. Používá se při nepříznivém počasí, když je hřiště podmáčené, nebo na holinách na ferveji. Při turnaji povolení stavění vyhlašuje hlavní rozhodčí jako místní pravidlo.

Stimpmetr

Stimpmetr (stimp metter) je zařízení k měření rychlosti greenu. Jedná se o kolejnici, po které je míč spuštěn na green. Podle vzdálenosti, kterou míč po greenu urazí se určuje rychlost greenu. Zařízení je pojmenováno podle jeho vynálezci, kterým byl Edward Stimpson.

Stymie

Staré pravidlo, které umožňovalo označit a zvednout na green míč, který překáží v dráze jinému, pouze v případě, že překážející míč ležel do vzdálenosti 6 cm od míče. Pokud míč ležel ve větší vzdálenosti, nebylo možné míč zvednout. Pravidlo přinášelo zajímavé situace, při kterých museli hráči na greenech čipovat, aby se překážejícími míču vyhnuli. Pravidlo bylo několikrát upravováno a v roce 1952 zcela zrušeno.

Surlyn

Materiál používaný na výrobu golfových míčů. Jedná se o termoplastickou pryskyřici, která je vhodná především na dvouvrstvé míče. Materiál je tvrdší, což na jednu stranu určuje horší herní vlastnosti míče, na straně druhé ale zajišťuje větší odolnost míče proti poškození.

Sweet spot

Sweetspot je místo na líci golfové hole. Jedná se o optimální úderovou plochu hole. V případě zasažení míče sweetspotem dochází k nejlepšímu přenosu energie z hole na míček.

Švih, golfový švih

Specifický pohyb, kterým golfista udělí golfovou holí emergii golfovému míči. Golfový švih se skládá ze tří částí - nápřahu, impaktu a dokončení švihu. 

Golfový slang obsahuje mnoho výrazů a pojmů, které pravděpodobně negolfista v životě neslyšel. Chcete-li vědět, co který výraz znamená, podívejte se do našeho golfového slovníčku.