Golfový slovník

R&A

Zkratka pro Royal & Ancient Golf Club of St. Andrews. Označuje nejstarší skotský golfový klub a organizaci, která se stará o golfová pravidla.

Regulace, být v regulaci

Označení výdledku, kdy hráč dosáhne greenu dva údery pod par a lépe. Dva paty pak stačí na zahrání paru nebo lepšího výsledku. 

Roční kontrola handicapu

Roční kontrolu HCP provádí Česká golfová federace s kluby na přelomu roku. Z odehraných soutěžních a nesoutěžních výsledků se vypočítá, zda aktuální HCP hráče odpovídá těmto výsledkům. Po vyhodnocení výsledků může HCP změnit oběma směry. 

Rough (raf)

Rough je vysoká tráva podél ferveje. Mezi roughem a fervejí se může vetšinou nachází ještě semi-rough, který je nižší než rough, ale vyšší než tráva na ferveji. Hra z roughnu je většinou velmi obtížná, protože správnému úderu do míče brání vysoká a hustá tráva. 

Ryder Cup

Každoroční soutěž mezi golfisty USA a Evropy. Ve třech dnech spolu hráči soupeří v jamkovce, fourballu a foursamu. Vítězné mužstvo získává pohár Ryder Cup. Ryder Cup je považován za nejprestižnější týmovou golfovou soutěž, a jeho tradice sahá až do roku 1926, kdy se spolu poprvé utkaly týmy USA a Velké Británie. Od roku 1979 byl výběr Velké Británie rozšířen o hráče Irska a Evropy. Název Ryder Cup soutěž nese podle poháru, který nechal vyrobit Samuel Ryder, anglický obchodník s osivem poté, co byl nadšen turnajem v roce 1926 a který se zasadil o konání dalšího ročníku.

Řízek (divot)

Vyseknutý drn trávy, nejčastěji po úderu železem. Podle tvaru a velikosti řízku lze určit chybu ve švihu. Vyseknutý řízek na hřišti je potřeba vrátit zpět na místo

Golfový slang obsahuje mnoho výrazů a pojmů, které pravděpodobně negolfista v životě neslyšel. Chcete-li vědět, co který výraz znamená, podívejte se do našeho golfového slovníčku.