Golfový slovník

Fade

Tvar rány, při které se míč stáčí u mírně vpravo (u praváků) nebo mírně vlevo (u leváků).

Fedex Cup

Golfová soutěž pořádaná od roku 2007. Hráči celou sezonu získávají body za dosažené výkony, a 125 nejlepších se kvalifikuje do prvního ze čtyř turnajů play off. V následujících dvou turnajích dochází k vyřazení dalších hráčů a posledního turnaje play off se účastní už jen 30 nejlepších golfistů světa, kteří si rozdělí lukrativní odměny.

Fervej (fairway)

Část hřiště, která vede od odpaliště k jamkovišti a je nakrátko střižená. Jedná se o optimální cestu od odpaliště ke greenu.

FIR (Fairway In Regulation)

Fervej v regulaci, jak zní český překlad této fráze, znamená zasáhnutí ferveje první ranou z odpaliště na jamkách PAR 4 a 5. Pomocí statistiky FIR se udává úspěšnost a přesnost hry z odpaliště.

Fitting

Úprava holí na míru podle výšky, rychlosti švihu a dalších údajů, které lze změřit a vyhodnotit. Na základě změřených údajů lze vybrat nejvhodnější typ holí a také upravit loft holí, délku a tuhost shaftu, ale např. i tloušťku gripu.

Flight

Česky flajt, jde o skupinu hráčů na hřišti, maximálně spolu mohou hrát v jednou flightu čtyři hráči.

Flop shot

Krátká a vysoká rána, s minimálním doběhem, hrána holí typu wedge jako přihrávka k jamce. 

Flyer

Rána letící podstatně dále než hráč zamýšlel. Nejčastěji je taková rána hrána z roughu, když se mezi míček a líc hole dostane při údaru tráva.

Fore (FÓÓR)

Výkřik, kterým golfista varuje osoby v ohrožení míčkem, odpáleným směrem na ně. 
Doporučení: Jakmile uslyšíte na hřišti tento výkřik, přidřepněte a rukama si kryjte hlavu. Rozhodně nedoporučujeme zvedat hlavu a dívat se, odkud míček letí, je to životu nebezpečné.

Forecaddie

Pomocný pracovník při turnajích, který na fervejích v dopadové zóně drajvů sleduje dopad míčů a pomáhá tak hráčům s jejich hledáním.

Foregreen

Krátce střižená tráva kolem greenů, která green lemuje. Po greenech se jedná o druhou nejnižší střiženou plochu na hřišti.

Fourball

Oblíbená hra dvojic. Každý z hráčů hraje vlastním míčem. Do celkového skóre se na každé jamce započítává výsledek lepšího z dvojice. 

Foursome

Golfová čtyřhra, nazývaná též Scotish Foursome (Skotská čtyřhra) či Alternative Shot (Střídavá rána). Při této hře prosti sobě dvojice hrají jamkovku. Každá dvojice hraje jedním míčem a po každém úderu se střídají. Hráči se také střídají při hře z odpaliště, první z hráčů tak zahajuje všechny liché jamky, druhý naopak všechny sudé. proto je dobré před hrou naplánovat, který z hráčů bude začínat na první jamce, aby např. pětipary začínal hráč s delším odpalem nebo třípary hráč, který je přesnější při hře do greenu.

Fried egg

neboli "volské oko" je pozice míče v písku. Míček je v písku zabořen tak, že je vidět pouze jeho půlka (nebo menší část).

Golfový slang obsahuje mnoho výrazů a pojmů, které pravděpodobně negolfista v životě neslyšel. Chcete-li vědět, co který výraz znamená, podívejte se do našeho golfového slovníčku.