Golfový slovník

DDKK

aneb "Druhou Dá Každý K.kot", oblíbená hláška potvrzují fakt, že po zkažené ráně bývá opravná rána často povedená. Tuto hlášku nedoporučujeme používat při hře s trenérem, nadřízeným nebo cizími lidmi.

Demo day, demo den

Předváděcí akce prodejce nebo výrobce golfového vybavení, na které je možné vybavení vyzkoušet, nechat upravit na míru a zakoupit. Využívá se k prezentaci nových modelů.

Devatenáctá jamka

Výraz pro klubový bar, kam se hráči přesouvají po odehrání 18ti jamek

Devítka

Označení pro devítijamkové hřiště. Na mistrovských hřištích se rozlišuje první devítka, tedy jamky 1 - 9 a druhá devítka, jamky 10 - 18.

Dimple

Důlky na golfovém míčku, které mají velký význam na aerodymaniku míčku a zvyšují jeho dolet, oproti hladkému míči až o dvojnásobek. Počet a velikost dimplů se liší na míčích různých značek, jejich počet se pohybuje přibližně mezi 250 - 450.

Dlouhá hra

Rány, u kterých je důležitá vzdálenost. Jsou hrány drajvrem, dřevy nebo dlouhými železy a jejich délka je okolo 180 metrů a více.

Doběh

Vzdálenost, jak daleko se míč kutálí po dopadu na zem. 

Dogleg

Označení pro tvar jamky, jejíž fervej se stáčí do strany, do leva či do prava a úhel může být až 90°. Ohyb většinou začíná v dopadové zóně první rány. Jamka tím získává na obtížnosti a nabízí hráči více možností, jak jamku hrát.

Dormie

Situace v jamkovce (hra na jamky), kdy vedoucí strana vede o tolik jamek, kolik jich zbývá do konce. Prohrávající už tedy nemůže vyhrát, pouze remizovat, pokud vyhraje všechny zbývající jamky. 

Double bogey

Jamka zahraná 2 rány nad PAR. Na jamce PAR 3 je to pět ran, na jamce PAR 4 je to šest ran a na jamce PAR 5 je to sedm ran.

Draw

Typ úderu, který se u praváka stáčí lehce doleva. takováto rána má většinou větší doběh a je tedy delší než standardní rovná rána.

Drive, drajv

Úder z odpaliště, zpravidla drajvrem, kterým hráč uvede míč do hry. Při povedeném odpalu je dosažena velká vzdálenost, cca 200 metrů, špičkoví hráči však odpálí míč až 300 metrů daleko. Především amatérští hráči dávají přednost vzdálenosti na úkor přesnosti a dostávají se tak po drajvu do obtížných pozic při druhé ráně.

Driver

Typ hole, dřevo č. 1. Používá se pro rány z odpaliště, kdy leží míč na týčku, pro velmi dlouhé odpaly.

Driving range

Cvičná louka určená pro nácvik úderů a golfového švihu. Odpaluje se z trávy nebo umělých podložek. Na cvičné louce bývají v různých vzdálenostech umístěny cíle, pro lepší nácvik odpalů na danou vzdálenost.

Drop (dropování)

Spuštění míče z natažené ruky ve výši ramen, postup je specifikován pravidly. Dropování se provádí v různých situacích - po zahrání do vody, do autu, při úlevách s trestou ranou nebo bez tresté rány apod.

Drop zóna

Místo určené k dropování, často u vodní překážky.

Dřevo

Typ hole pro hru na velkou vzdálenost. Původně byly vyráběny ze dřeva, odtud jejich název, dnes se při výrobě kombinují moderní materiály s kovem. Hůl se vyznačuje velkou hlavou a dlouhým, grafitovým šaftem. V golfových setech najdete nejčastěji dřeva číslo 1 s loftem v rozmezí 7 - 13 stupňů (drajvr) a dále č. 3 a 5, s loftem zhruba 13 - 19 stupňů.

Golfový slang obsahuje mnoho výrazů a pojmů, které pravděpodobně negolfista v životě neslyšel. Chcete-li vědět, co který výraz znamená, podívejte se do našeho golfového slovníčku.