Golf v Egyptě - golfová hřiště u Rudého moře

08.03.2013

Pokud si chcete v i zimě zahrát golf na nejvyšší úrovni, na hřištích, která vytvářeli slavní hráči jako Karl Litten či Gary Player, vyrazte na dovolenou do některého z letovisek ležících na pobřeží Rudého moře. Egypt je vyhlášenou Mekkou golfistů a my máme tu výhodu, že nás od jeho prvotřídních golfových areálů dělí pouhé čtyři hodiny cesty letadlem.

Většina turistů jezdí do Egypta za mořem, plážemi, luxusními hotelovými komplexy a samozřejmě také památkami. Proč si ale plážovou nebo poznávací dovolenou u Rudého moře neokořenit také golfem? Příjemná relaxační dovolená u moře i poznávání historie se dá krásně spojit s touto sportovní aktivitou. Egyptská golfová hřiště jsou jedinečná v tom, že poskytují atraktivní výhledy na hory, pobřeží i pouštní oázy a z toho důvodu do země přijíždějí každoročně tisíce golfových nadšenců z celého světa. Navíc, nikde jinde na světě nemůžete hrát golf ve stínu starověkých pyramid. 

Taba Heights Golf Resort, Egypt
Foto: Taba Heights Golf Resort

Golf má v Egyptě dlouholetou tradici, první hřiště bylo v této severoafrické zemi vybudováno Brity již v 19. století. V roce 1952 však proběhla revoluce a Britové byli nuceni, poté co vystavěli tři golfová hřiště, se ze země stáhnout. Nezůstal zde tak nikdo, kdo by měl o golf zájem a kdo by se snažil přispět k rozvoji tohoto sportu. Teprve ve druhé polovině 20. století byl zaznamenán zájem o golf ze strany egyptských zbohatlíků a za golfem sem začali přijíždět také cizinci. Na konci minulého století se egyptské Ministerstvo turistiky rozhodlo, že ze země udělá golfovou velmoc. A tak se také skutečně stalo – lidé už tak nejezdí do Egypta jen za rodinnou dovolenou u moře, ale také za skvělými možnostmi golfového vyžití.

Egypt je v současnosti jednou z nejrychleji se rozvíjejících golfových destinací na světě. Rozmach golfové turistiky je až neuvěřitelný, kromě četných nových golfových hřišť vznikají také celé golfové vesničky. Egypt má tu výhodu, že v něm po celý rok panují příjemné teploty a vyskytují se jen minimální srážky. Golf je tak možné hrát po celý rok, v létě i v zimě, na více než dvacítce prvotřídních golfových hřišť. Řada dalších je ještě ve výstavbě, nebo je jejich výstavba v plánu. Většina z nich se sice nachází v blízkosti pobřeží Rudého moře, které ukrývá jedinečný podmořský svět, ale některá vyrostla i na středomořském pobřeží a ve velkých městech, jako je Káhira či Alexandrie.

Egyptská golfová hřiště dokážou uspokojit jak začátečníky, tak i profesionální hráče. Celkem asi 20 golfových hřišť splňuje standardy asociace profesionálních golfistů. O jejich vzhled se zasloužili mnozí celosvětově uznávaní golfoví architekti a zároveň hráči, jako například Gary Player, Fred Couples nebo Karl Kitten. Na mnoha nově vznikajících hřištích je patrný rukopis takových golfových hvězd, jako Nick Faldo, Greg Norman, Robert Trent Jones Jr. nebo Jack Nicklaus. Skvělá hra golfu vás čeká například v Sharm El Sheikhu, v Hurghadě, v Makadi Bay či letovisku El Gouna.

Cascades Golf & Country Club – Soma Bay

V roce 1998 bylo v letovisku Soma Bay otevřeno golfové hřiště Cascades, které je dílem jihoafrického architekta a legendárního golfisty Garyho Playera. V současnosti patří mezi dvacet nejlepších golfových hřišť nejen v Egyptě, ale na celém světě. Gary Player se nechal inspirovat hřištěm Pebble Beach ve Spojených státech amerických. Cascades má 18 jamek par 72 a na délku měří 6393 metrů. Z jedné strany jej lemují vody Rudého moře a ze strany druhé vyprahlá poušť. Hráči tak mohou během hry sledovat nádherné kontrasty barev moře, pouště a okolní zeleně. Jak již název Cascades napovídá, jsou součástí hřiště vodopády, ale nechybí ani jezírka, potoky a laguny. Na vodu je zde zkrátka možné narazit téměř na každém kroku. S hřištěm Cascades sousedí 9 jamkové hřiště par 27 o délce 1124 metrů, které bylo vystavěno v roce 2009. Součástí hřiště v Cascades Golf & Country Clubu je cvičná louka, patovací a pitching greeny i malé hřiště pro začátečníky.

Cascades Golf & Country Club - Egypt, Soma Bay
Foto: Cascades Golf & Country Club

Steigenberger Al Dau Golf Course – Hurghada

V blízkosti centra jednoho z největších egyptských letovisek na pobřeží Rudého moře – Hurghady, se rozkládá golfový resort Steigenberger Al Dau Golf Course. Zde najdete 9 jamkové hřiště par 27 z roku 2006, které je s délkou 569 metrů jedním z nejkratších golfových hřišť v Egyptě. Jeho autorem je švýcarský architekt Peter Harradin, jehož další asi stovka golfových hřišť je rozeseta po celém světě. Je situováno přímo u Rudého moře a jeho součástí je i pozvolně se svažující pláž a jezírko, které je záludnou překážkou. Za velký klad je považováno umělé osvětlení, což umožňuje hru i po setmění. Vzhledem ke své délce je hřiště ideální pro trénink krátké hry, ale také pro začínající golfisty.

Steigenberger Al Dau Resort - Egypt, Hurghada
Foto: Steigenberger Al Dau Resort

Katameya Heights Golf & Tennis Resort - Káhira

Jedním z nejvyhledávanějších hřišť v Egyptě je Katameya Heights nacházející se na předměstí egyptské metropole Káhiry. Hřiště je dílem renomovaného francouzského architekta Yvese Bureaua a vybudováno bylo v roce 1997. Vyniká kopcovitým terénem, díky čemuž potěší golfové nadšence všech úrovní. Celkem se v resortu Katameya Heights Golf & Tennis Resort nachází dvě golfová hřiště, a sice18 jamkové turnajové hřiště par 72 s délkou 6218 metrů a devítijamkové hřiště par 35 o délce 2729 metrů. Zdejší jamky jsou velmi originální, asi nejnáročnější je jamka číslo 15 par 5 o délce 450 metrů, která poskytuje nádherné výhledy na Káhiru. Součástí golfového areálu je cvičná louka s 24 stanovišti po obou stranách a tři cvičné greeny.

Katameya Heights Golf & Tennis Resort - Egypt, Káhira
Foto: Katameya Heights Golf & Tennis Resort

Taba Heights Golf Resort – Taba Heights

18 jamkové mistrovské golfové hřiště Taba Heights Golf Resort vyrostlo v blízkosti jednoho z nejluxusnějších egyptských prázdninových letovisek Taba Heights. Má jedinečnou polohu na jednom z nejkrásnějších míst Sinaje, na vrcholu Akabského zálivu a nabízí tak nádherný výhled na arabské, jordánské a izraelské pobřeží omývané vodami Rudého moře. Taba Heights Golf Resort, jehož architektem je Američan John Sanford, je jedním z nejnovějších a nejmodernějších golfových resortů v Egyptě – otevřeno bylo v roce 2007. Hřiště v Taba Heights se rozkládá na ploše 550 tisíc metrů čtverečních, je 18 jamkové par 72, a dosahuje délky 6486 metrů. Více než 8 tisíc metrů čtverečních z celkové rozlohy představují vodní plochy a různé překážky. Díky tomu, že splňuje veškeré americké i evropské normy a odpovídá nejvyšším světovým standardům, může hostit mezinárodní golfové turnaje.

Taba Heights Golf Resort, Egypt
Foto: Taba Heights Golf Resort

Stella di Mare Golf Resort – Ain Soukhna

Mladé a moderní letovisko Ain Soukhna na pobřeží Rudého moře nabízí golfovým nadšencům resort Stella di Mare s18 jamkovým hřištěm par 72. Navrhoval jej architekt Karl Litten, který vytvořil široké fairwaye, skvěle modelované greeny a nešetřil na vodních překážkách ani bunkerech. Naopak stromů zde najdete jen minimum. Hřiště s délkou 6500 metrů bylo otevřeno v roce 2006 a v současnosti patří mezi egyptskou špičku. Stella di Mare dokáže hráče pozlobit větrem, který vane téměř neustále. 

El Gouna Golf Club - El Gouna

V roce 1999 bylo v moderním egyptském turistickém středisku El Gouna ležícím na pobřeží Rudého moře vybudováno 18 jamkové golfové hřiště par 72 s délkou 6269 metrů spadající pod El Gouna Golf Club. O jeho originální styl se zasloužili známí hráči Gene Bates a Fred Couples. Jako první zde bylo otevřeno pouze hřiště s 9 jamkami, ale o rok později přibylo ještě dalších devět jamek. Na zdejším hřišti musí golfisté překonávat řadu důmyslných překážek, hráči všech úrovní tak mohou očekávat velmi kreativní a zábavnou hru. Poušť se zde střídá s velkými bunkery, které kontrastují s modrou vodou, svěžími zvlněnými fairwayemi a greeny. Součástí hřiště v El Gouna jsou četná jezírka, laguny a vodní kanály. Mnozí však za hlavní překážku považují téměř neustále od moře vanoucí vítr zvaný bríza, který značně komplikuje odpaly.

Zpět na předchozí stránku

Sdílet na Facebooku